Praca doktorska

STONA W BUDOWIE
Zapraszamy niebawem do odwiedzenia naszej witryny

W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Polityce Prywatności.
Zamknij

Dr inż.

Małgorzata Nowacka

Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji Wydział Nauk o Żywności Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji Wydział Nauk o Żywności

Praca doktorska

"Studia nad wykorzystaniem promieniowania podczerwonego i mikrofalowego do suszenia jabłek"

Celem pracy było zbadanie zmian wybranych wskaźników jakości suszu jabłkowego, otrzymanego przy zastosowaniu suszenia konwekcyjnego, konwekcyjnego wspomaganego promieniowaniem podczerwonym oraz mikrofalowym, w czasie przechowywania w temperaturze 4, 25 i 40ºC. Jakość suszy oceniano na podstawie właściwości ogólnych (skurcz, gęstość i porowatość), strukturalnych, optycznych (barwa i potencjał brązowienia), rekonstytucyjnych (zdolność pochłaniania wody i kinetyka rehydracji), higroskopijnych (kinetyka i izotermy adsorpcji), mechanicznych, odżywczych (zawartość polifenoli i zdolność przeciwutleniająca) oraz biologicznej aktywności oddechowej i oceny sensorycznej.

Suszenie z wykorzystaniem mikrofal oraz promieni podczerwonych skróciło czas suszenia jabłka odpowiednio o 63 i 30%, w porównaniu do suszenia konwekcyjnego, a otrzymane susze charakteryzowały się lepszymi wyróżnikami jakości.

Susz mikrofalowo-konwekcyjny bezpośrednio po suszeniu charakteryzował się najlepszymi właściwościami fizyko-chemicznymi. W trakcie przechowywania następowały w nim jednak największe zmiany, tak że po roku przechowywania charakteryzował się właściwościami mniej korzystnymi od pozostałych dwóch suszy.

Stwierdzono, że proces z wykorzystaniem promieni podczerwonych jest korzystną metodą uzyskiwania suszonych jabłek, zarówno pod względem jakościowym, ich stabilności w trakcie przechowywania oraz niższych kosztów, wynikających z krótszego czasu procesu suszenia.

Praca doktorska

  • 1.
  • Małgorzata Rząca, 2009: Praca doktorska pt. Studia nad wykorzystaniem promieniowania podczerwonego i mikrofalowego do suszenia jabłek.

  • 2.
  • Małgorzata Rząca, 2009: Autoreferat pracy doktorskiej pt. Studia nad wykorzystaniem promieniowania podczerwonego i mikrofalowego do suszenia jabłek.